Usb Bellek Özellikleri

 

USB Bellik Nedir

USB bellek ya da diğer adıyla flash bellek küçük tasarımlı veri deposudur. CD veya DVD göre daha güvenilir ve kullanımı kolaydır.

Önemli Özellikler Kapasite

Oyun ve film gibi büyük dosyaların transferi için yüksek kapasiteli USB belleğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

(Read Speed) Okuma Hızı / (Write Speed )Yazma Hızı

Read speed (okuma hızı): USB belleğin verilerinizi okuma hızı. Write speed (yazma hızı): USB belleğin verilerinizi yazma (kaydetme) hızı.

Eğer büyük dosyaları transfer etmek için kullanmayı düşünüyorsanız, okuma / yazma performansı yüksek USB belleğe ihtiyaç duyarsınız.

Güvenlik

Eğer verilerinizin güvenliği önemliyse, alacağınız ürünün güvenlik özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Bazı USB bellekler içerdikleri yazılım ile dosyalarınızı şifre-korumalı olarak saklar. Bunların dezavantajı, dosyaların USB belleğe kaydedilmesi kriptolama ile yapıldığı için biraz daha yavaş olmaktadır.

Bazı USB belleklerin biometric güvenliği (parmak izi okuma) vardır. Ayrıca bazı USB belleklerde write-protect (yazma-korumalı) düğmesi vardır, bu şekilde dosyalarınızı sadece read-only (sadece okuma) olarak açabilirsiniz.

ReadyBoost

Windows Vista'nın bilgisayara takılı USB belleği RAM olarak tanımasını ve kullanmasını sağlayan ReadyBoost özelliği vardır. USB belleğinizi bu şekilde kullanarak bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz.

Bootable (işletim sistemi ile açılabilen)

Çoğu USB bellek ile bilgisayarınızı başlatmanız mümkündür. Sadece şifre korumalı olanları bu şekilde kullanamazsınız. Bootable USB bellek bilgisayarınızı hard disk ile açamadığınız durumda işinizi kolaylaştıracaktır.

Backup (yedekleme) ve senkronizasyon

Güvenlik yazılımı haricinde, bazı USB bellekler bilgisayarınız ve USB belleğinizi yedekleme ve senkronizasyon (eş zamanlı bilgi güncelleme) için yazılım içermektedirler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !